Není divu, že je jednou z hojně využívanou ingrediencí v kuchyni i parfumérství. Celosvětově je ho popsáno zhruba dva tisíce druhů. Že není pepř jako pepř zjistíte v tomto článku.
Pepřovník vs Pepřovec
Nejprve je třeba vyjasnit dva základní druhy, které jsou často zaměnovány. Klasický pepř, který známe a používáme v kuchyni (černý, bílý, zelený a červený), jsou plody pepřovníku černého. Oproti tomu pepř růžový (někdy také označovaný jako červený) je plodem pepřovce obecného.
Obě rostliny jsou velmi odlišné. Zatímco pepřovník je rostlina rostoucí v podrostu pralesů ovíjející se okolo podpory, pepřovec je značně invazní a dosahuje velikosti keře či stromu.
Druhy pepřovníku černého
Pepřovník černý se pěstuje například v Indonésii, Indii či Vietnamu. Rostlina tvoří šlahouny – liány, které se ovíjí po připravených drátcích, kůlech apod. připevněných ke kostrukci. V podstatě se jedná o pěstování velmi podobné našim zmenšeným chmelnicím. Z jedné rostlinky lze vytěžit maximálně 2 – 3kg bobulí, které se následně suší a zpracovávají dle požadavků.
- Pepř černý – na sluníčku usušené plně dozrálé plody (bobulky).
- Pepř bílý – opakovaným namáčením odstraněná slupka zralých plodů ze kterých zbyde jen velmi jemná vnitřní část.
- Pepř zelený – jedná se o nezralý, předčasně slizený plod (viz obrázek níže).
- Pepř červený – sklizený a dozrálý plod, který je následně naložen.
Foto z navštíveného pole pepřovníku na Phu Quocu (Vietnam).
Další druhy pepře (např. pepř sečuánský, kubébový apod.) zde nebudu rozepisovat, neboť v parfumérství se většinou používají výše zmíněné druhy.
Vůně obsahující různé druhy pepřovníku
Lancôme Miracle (2000)Sisley
Soir d’Оrient (2015)Amouage
Fate Woman EdP (2013)Lancôme Trésor Midnight Rose (2011)
Pepřovec
Ze zhruba 30 druhů pepřovce jsou nejvýznamnější dva druhy – pepřovec peruánský a brazilský. Na rozdíl od pepřovníku je pepřovec mírně jedovatý. Jeho plody však v menší míře nejsou škodlivé, a proto jsou využívány pod názvem růžový (někdy nesprávně červený) pepř jako koření. Velmi často jej proto naleznete v různobarevných směsí pepřů.
V kosmetice se pepřovce peruánského jako takového využívá méně často. Pro výrobu parfémů se však navíc extrahuje i jeho pryskyřice – tzv. mastix (o tom ale jindy). Jeho domovinou, jak lze odvodit z názvu, je jižní Amerika.
Vůně obsahující jemnější tóny pepřovce
Ormonde Jayne Rose Gold (2016) Dunhill Pursuit EdT (2006) Luisa Cerano LC20 (2019)
Využití v kosmetice
Za typickou peprnou vůní pepře se skrývá silice piperin, který zvyšuje vstřebávání látek do krve. Kosmetický průmysl s ním rozhodně nešetří – naleznete ho v řadě přípravků určených k vnějšímu použití. Sáhnete-li po krému na prokrvení pokožky, masáži či proti celulitidě, s nějvětší pravděpodobností na něj narazíte.
V minulosti se přidával spíše do mužských vůní, dnes ho však naleznete ve velkém množství unisexových, ale i dámský vůní. Vůním dodává svěží aroma, které často vyzdvihuje ovocné a velmi jemné květinové tóny.
Pepře v parfémech (vůních) se rozhodně nemusíte bát. Ne každý ho ve vůni zaregistruje, navíc, když ve složení je, vůni dodá určitý šmrnc. Z poněkud mdlých, kytičkových tónů vytvoří květinovou vůni, co má říz.